Menu
Koncert Transu

Koncert Transu

Kwietniowy koncert Zespoł...

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

No to jedziemy, poniżej z...

Artrosis na żywo

Artrosis na żywo

 Duże instrumentariu...

Koncert Artrosis

Koncert Artrosis

Artrosis – polski zespół ...

DAS MOON w pełni

DAS MOON w pełni

Klub Muzyczny „Kwinto” w ...

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

Muzycy z nie zapomnianego...

Prev Next

Zostań dawcą szpiku !!

  • Napisane przez  por. Martyna Fedro-Samojedny
  • Komentarze:DISQUS_COMMENTS
Zostań dawcą szpiku !!

Już dziewięciu żołnierzy Wielkopolskiej Brygady oddało szpik kostny dla chorych na białaczkę osób. Tym samym podarowali oni nowe życie ciężko chorym osobom.

Dzisiaj w Międzyrzeczu Fundacja Przeciwko Leukemii oraz NZOZ Medigen organizują kolejną już akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Każdy, kto chce pomóc potrzebującym powinien zgłosić się do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Międzyrzeczu.

„Kandydaci powinni być pełnoletni i zdrowi. Każdy odda kilka mililitrów krwi. Jeśli potem się okaże, że gdzieś na świecie na białaczkę choruje ich genetyczny bliźniak, będą mogli oddać mu swój szpik” – powiedział Jacek Baczyński z Fundacji Przeciwko Leukemii, który od lat aktywnie działa na rzecz chorych na białaczkę. To właśnie dzięki jego staraniom także w Wielkopolskiej Brygadzie systematycznie organizowane są akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

Po raz pierwszy akcja rejestracji dawców szpiku w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej odbyła się pod koniec lutego 2012 roku. Już wtedy do punktów zbiórki zgłosiła się rzesza chętnych żołnierzy chcących wspomóc potrzebujących. Na efekty akcji nie trzeba było długo czekać: w tym samym roku jeden z żołnierzy pomyślnie przeszedł zabieg i stał się dawcą szpiku.

„Do tej pory już dziewięciu żołnierzy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oddało szpik, a dwóch kolejnych przygotowuje się do zabiegów” – powiedział Pan Baczyński. To niesamowity wynik: zgodność między dawcą a biorcą zdarza się raz na 25 tysięcy osób.

Szeregowy Tobiasz Bujnowski, który jest jednym z dawców, kiedy dowiedział się, że może uratować komuś życie, nie zastanawiał się długo, jaką ma podjąć decyzję. „Informacje na temat tego, jak wszystko będzie wyglądało uzyskałem z Fundacji przeciwko Leukemii, trochę poczytałem na forach internetowych, w których inni dawcy opowiadali o swoich przeżyciach.” – wspominał żołnierz tuż po oddaniu szpiku.

Aby zostać dawcą szpiku wystarczy oddać około 10 ml krwi. Następnie próbka jest poddawana badaniom. Aby przeszczep był możliwy, musi występować zgodność antygenów między dawcą a biorcą. Jeśli taka istnieje, przeprowadzane są kolejne badania. Dawstwo szpiku jest honorowe i nie zagraża zdrowiu, gdyż szpik regeneruje się bardzo szybko. Zabieg jest bezbolesny. W Polsce, co roku notuje się 10 tysięcy zachorowań na choroby krwi, zwane „białaczkami”. Jedną ze skutecznych metod walczenia z choroby jest przeszczep szpiku.Zdjęcia: st. szer. Łukasz KermelPowrót na górę
Info for bonus Review William Hill here.

Polecane

Gminy

O nas

Znajdź nas