Menu
Koncert Transu

Koncert Transu

Kwietniowy koncert Zespoł...

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

No to jedziemy, poniżej z...

Artrosis na żywo

Artrosis na żywo

 Duże instrumentariu...

Koncert Artrosis

Koncert Artrosis

Artrosis – polski zespół ...

DAS MOON w pełni

DAS MOON w pełni

Klub Muzyczny „Kwinto” w ...

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

Muzycy z nie zapomnianego...

Prev Next

Nurkowy poligon

  • Napisane przez  sierż. Bernard Hajducki
  • Komentarze:DISQUS_COMMENTS
Nurkowy poligon

Nawigacja podwodna, ewakuacja załóg z zatopionego sprzętu czy wydobywanie zatopionego sprzętu to umiejętności, jakimi muszą cechować się wojskowi nurkowie.

Nurkowie z 5 Kresowego batalionu saperów (5 Kbsap) z Krosna Odrzańskiego i 1 Brzeskiego Pułku Saperów odbyli dwutygodniowe szkolenie, które miało na celu doskonalenie technik nurkowania, nawigację podwodną, ewakuację załógz zatopionego sprzętu,wydobywanie zatopionego sprzętu oraz inne umiejętności związane z technicznymi pracami podwodnymi. Ćwiczenie odbywało się w oparciu o jezioro Rakowe znajdujące się na Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie i było kolejnym wspólnym szkoleniem żołnierzy Wielkopolskiej Brygady i brzeskiego Pułku.

Szkolenie nie należało do łatwych: każdy dzień rozpoczynał się rozruchem fizycznym, polegającym na przepłynięciu około 3 km wokół jeziora. Następnie żołnierze doskonalili umiejętności nawigacji pod wodą oraz pływanie do wyznaczonego punktu, który znajdował się na przeciwległym brzegu jeziora, wyłącznie przy użyciu przyrządów pomiarowych. „Wytrenowane w dzień umiejętności będą szczególnie przydatne w czasie nurkowań nocnych. Wtedy żołnierze muszą polegać tylko i wyłącznie na przyrządach pomiarowych. Dlatego konieczne jest, aby potrafili posługiwać się nimi maksymalnie sprawnie. Od tego zależy ich bezpieczeństwo pod wodą” – wyjaśnił sierżant Bernard Hajducki z 5 Kbsap, kierownik prac podwodnych i nurkowania.

Najważniejszym i najbardziej ekscytującym punktem zgrupowania były techniczne prace minerskie pod wodą. Jezioro Rakowe to jedyny zbiornik wodny w Polsce, gdzie można używać materiałów wybuchowych. Korzystając z tej okazji szkolący się saperzy przeprowadzili niszczenia podwodnych zapór przeciwczołgowych. „Do tej pory prace techniczne z wykorzystaniem materiałów wybuchowych pod wodą były domeną Wojsk Specjalnych. Tym bardziej cieszy fakt, że nurkowie inżynierii bez trudu poradzili sobie z tym nowym dla nich zadaniem” – podsumował sierżant Zbigniew Piech, kierownik podwodnych działań inżynieryjnych.

 

zdjęcia: sierż. Bernard Hajducki

 

Powrót na górę
Info for bonus Review William Hill here.

Polecane

Gminy

O nas

Znajdź nas