×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /emiedzyrzecz2/images/gallery/2014/slowens.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/gallery/2014/slowens
Menu
Koncert Transu

Koncert Transu

Kwietniowy koncert Zespoł...

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

No to jedziemy, poniżej z...

Artrosis na żywo

Artrosis na żywo

 Duże instrumentariu...

Koncert Artrosis

Koncert Artrosis

Artrosis – polski zespół ...

DAS MOON w pełni

DAS MOON w pełni

Klub Muzyczny „Kwinto” w ...

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

Muzycy z nie zapomnianego...

Prev Next

Słoweńska wizyta w Międzyrzeckiej Brygadzie

  • Napisane przez  por. Martyna Fedro-Samojedny
  • Komentarze:DISQUS_COMMENTS
foto: st. szer. Łukasz Kermel foto: st. szer. Łukasz Kermel

W Wielkopolskiej Brygadzie gościnnie przebywa delegacja żołnierzy ze słoweńskiego 74. Pułku Piechoty.

Wizyta zagranicznych gości odbywa się w ramach współpracy pomiędzy 17. Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną (17WBZ) a słoweńskim 74. Pułkiem Piechoty, które są jednostkami partnerskimi. Na czele słoweńskiej delegacji stoi porucznik Maja Neudauer, która jest zastępcą dowódcy kompanii.

Do tej pory dwukrotnie służyła w misjach poza granicami kraju w Kosowie: raz na stanowisku dowódcy plutonu i raz jako zastępca dowódcy kompanii.

Podczas wizyty słoweńscy żołnierze obserwowali trwające ćwiczenie GRONOST@J-14. Część czasu spędzili przy Kierownictwie Ćwiczenia, gdzie mogli zapoznać się z możliwościami systemu JCATS oraz strukturą stanowiska dowodzenia. Drugim etapem wizyty był pobyt na stanowisku dowodzenia 15 batalionu Ułanów Poznańskich, który jest głównym ćwiczącym podczas GRONOST@JA-14.

Wizyta jest także okazją do wymiany doświadczeń dotyczących zasad służby wojskowej i jej realiów. Przykładowo, aby zostać żołnierzem szeregowym w Słowenii należy przejść szkolenie podstawowe trwające od 1 do 3 miesięcy, a po jego zakończeniu i skierowaniu do jednostki, ukończyć szkolenie specjalistyczne, dostosowane do stanowiska. Jak podkreśliła pani porucznik w słoweńskiej armii kobiety stanowią blisko 20% stanu osobowego i zajmują zróżnicowane stanowiska, np. są kierowcami Rosomaków, strzelcami, a także dowódcami.

Gościnna wizyta zakończy się w dniu jutrzejszym. W programie żołnierze mają jeszcze m.in. zwiedzanie Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, który jest niewątpliwą atrakcją Ziemi Lubuskiej.

"Cieszę się, że możemy gościć w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej. Jest to mój pierwszy pobyt w Polsce i wszystko wydaje mi się niezwykle interesujące. Dzięki tego typu wymianom, możemy się naprawdę wiele nauczyć" – powiedziała porucznik Maja Neudauer.

{gallery}2014/slowens{/gallery}

Powrót na górę
Info for bonus Review William Hill here.

Polecane

Gminy

O nas

Znajdź nas