×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /emiedzyrzecz2/images/gallery/2014/jcats.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/gallery/2014/jcats
Menu
Koncert Transu

Koncert Transu

Kwietniowy koncert Zespoł...

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

No to jedziemy, poniżej z...

Artrosis na żywo

Artrosis na żywo

 Duże instrumentariu...

Koncert Artrosis

Koncert Artrosis

Artrosis – polski zespół ...

DAS MOON w pełni

DAS MOON w pełni

Klub Muzyczny „Kwinto” w ...

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

Muzycy z nie zapomnianego...

Prev Next

Gronost@j-14

  • Napisane przez  por. Martyna Fedro-Samojedny
  • Komentarze:DISQUS_COMMENTS
foto: st. szer. Łukasz Kermel foto: st. szer. Łukasz Kermel

Od soboty 15 listopada br. w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej trwa ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo GRONOST@J-14.

Ćwiczenie odbywa się przy wykorzystaniu systemu symulacji pola walki JCATS (Joint Conflict and Tactical Simulation). W ubiegłym roku w Wielkopolskiej Brygadzie odbyło się podobne ćwiczenie z wykorzystaniem tego systemu. Wtedy głównym ćwiczącym był 7 batalion strzelców Konnych Wielkopolskich, dziś główne skrzypce odgrywają żołnierze 15 batalionu Ułanów Poznańskich dowodzeni przez podpułkownika Tomasza Borowczyka.

Obecne scenariusz został „ulepszony" i poprawiony o doświadczenia wyciągnięte z ubiegłorocznego ćwiczenia. Samo jego przygotowanie wymagało wiele czasu i wysiłku, tak aby możliwie skutecznie i realnie skonstruować ćwiczebną, komputerową bazę danych. Do pamięci systemu trzeba było wprowadzić struktury ćwiczących wojsk, ich wyposażenie, potencjał bojowy, podkłady mapowe odzwierciedlające środowisko geograficzne oraz wiele innych elementów mających wpływ na prowadzone działania.

System jest tak skonstruowany, że uwzględnia ogrom czynników, które mają wpływ na prowadzenie działań w realnej sytuacji. Bardzo dokładnie odwzorowuje ukształtowanie terenu, a jednocześnie uwzględnia stan zapasów, poziom zużycia paliwa czy amunicji. JCATS nie podejmuje decyzji, a jedynie pokazuje w jaki sposób reakcje i działania dowódców wpływają na konkretne sytuacje. Jeśli dowódca nie zaplanuje odpoczynku swoich żołnierzy, nie nakarmi ich, czy nie dowiezie na czas amunicji – jego plan po prostu nie przyniesie oczekiwanych efektów, ponieważ żołnierze nie będą w stanie prowadzić walki.

Dlatego też tak ważną sprawą było, jeszcze przed rozpoczęciem ćwiczenia, wyszkolenie operatorów JCATS, od których sprawności, umiejętności i spostrzegawczości w dużej mierze będą zależały losy rozgrywanej wojny. Odpowiednie przygotowanie i wyszkolenie operatorów, a także zaplanowanie ćwiczenia było możliwe dzięki zaangażowaniu specjalistów z Centrum Wsparcia Systemów Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych z Białobrzegów, pod dowództwem podpułkownika Roberta Kucięby.

Batalion podpułkownika Tomasza Borowczyka, który jest głównym ćwiczącym, planuje działania i podejmuje decyzje, tak jak byłoby to robione w rzeczywistej walce. Sęk w tym, że wszystkie wypracowane i podejmowane działania są na bieżąco obserwowane w systemie.
Ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo GRONOST@J-14 zakończy się w czwartek 20 listopada 2014 roku.

{gallery}2014/jcats{/gallery}

Powrót na górę
Info for bonus Review William Hill here.

Polecane

Gminy

O nas

Znajdź nas