Menu
Koncert Transu

Koncert Transu

Kwietniowy koncert Zespoł...

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

XIII Memoriał Edwarda Jancarza

No to jedziemy, poniżej z...

Artrosis na żywo

Artrosis na żywo

 Duże instrumentariu...

Koncert Artrosis

Koncert Artrosis

Artrosis – polski zespół ...

DAS MOON w pełni

DAS MOON w pełni

Klub Muzyczny „Kwinto” w ...

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

DAS MOON ponownie w Międzyrzeczu!

Muzycy z nie zapomnianego...

Prev Next

Marceli Tureczek - Zabytkowe parki w okolicach Międzyrzecza

  • Napisane przez  Iwona Wróblak
  • Komentarze:DISQUS_COMMENTS
foto: Iwona foto: Iwona

Przyroda zawsze pozostaje tłem dla krajobrazu kulturowego… Biblioteczka regionalna wzbogaciła się o nową pozycję książkową. „Zabytkowe parki w okolicach Międzyrzecza. Zarys historii założeń oraz walory przyrodniczo – kulturowe” – autor: historyk regionalista dr Marceli Tureczek.

Piękna książka z dużą ilością klimatycznych fotografii parków i pejzaży naszej ziemi międzyrzeckiej. Fascynująca przy tym lektura, kolejna publikacja pana Tureczka, tym razem o terenach zielonych, założeniach ogrodowych i parkowych, ich historii w kontekście dziejów miasta.

Dla międzyrzeczan jest ona szczególnie cenna, bo dotyczy naszego miasta i okolic, mówi o miejscach, które tak dobrze znamy – i jest opatrzona (cennym) komentarzem historycznym.

Tereny zielone są częścią krajobrazu. Nawet pojedyncze śródpolne kępki drzew mają swoje znaczenie. Wysadzane szpalerami drzew ulice i szlaki pierwotnie stanowiły zwarty układ kompozycyjny. To historia kultury materialnej, której częścią jest przyroda. I nie ma tu żadnej opozycji (wobec cywilizacji), od dawien dawna starano się wkomponować zieleń w przestrzeń miejską czy podmiejską.

W krajobrazie kulturowym naszej ziemi mieści się problematyka komponowanej w nich zieleni, założeń ogrodowych i parkowych, alei przydrożnych i zadrzewień, także w miejscach grzebalnych. Są to tereny ważne społecznie, otwarte dla mieszkańców, uczęszczane przez nich, obok walorów estetycznych i ekologicznych mają także interesującą historię.  Książka jest próbą pokazania ich dawnej świetności, obrazuje stan dzisiejszy. Założeniem publikacji jest przygotowanie tematycznego szlaku turystycznego gminy międzyrzeckiej, jak również cele dokumentacyjne odnoszące się do historii i walorów kulturowych, kompozycyjnych. Przyroda zawsze pozostaje tłem dla krajobrazu kulturowego. Cytując pana Tureczka (Wstęp)– „ (…) Założenia parkowo – ogrodowe były i nadal są przedmiotem dokumentów programowych związanych z ochroną zabytków na poziomie województwa lubuskiego i powiatu międzyrzeckiego.”

Ta interesująca popularno-naukowa publikacja obok ciekawej treści zawiera bogatą ikonografię – fotografie, ilustracje archiwalne, zdjęcia zachowane w formie dawnych kart pocztowych, materiały kartograficzne, zdjęcia lotnicze – wyjęte ze zbiorów prywatnych i regionalnych muzeów. Pozycja będzie dostępna w naszych bibliotekach miejskich.

Powrót na górę
Info for bonus Review William Hill here.

Polecane

Gminy

O nas

Znajdź nas